Pielęgnacja

Opieka nad nową tracheostomią może początkowo wydawać się zniechęcająca, ale wkrótce stanie się rutyną. Czyszczenie i pielęgnacja stomii i rurki tracheostomijnej powinny odbywać się codziennie, aby zachować odpowiednią higienę.

Utrzymanie zdrowej skóry

Zanim opuścisz szpital, pracownicy służby zdrowia pokażą Ci, jak dbać o tracheostomię. Jest kilka ważnych rzeczy, takich jak utrzymywanie rurki w czystości i wolnej od śluzu, zmiana opatrunku i opaski na szyję oraz utrzymywanie skóry wokół rurki tracheostomijnej w czystości i dobrej kondycji, aby zapobiec podrażnieniom.

Zwykle zaleca się, aby w miarę możliwości codziennie zmieniać opatrunek, a personel szpitala udzieli porady. Zmieniając opatrunek, delikatnie oczyść skórę wokół rurki tracheostomijnej lekko zwilżonym wacikiem lub gazikiem. Możesz również użyć chusteczki ochronnej, aby chronić skórę.

Opieka nad rurką tracheostomijną

Wiele rurek tracheostomijnych ma rurkę wewnętrzną (lub „kaniulę wewnętrzną”) i rurkę zewnętrzną (lub „kaniulę zewnętrzną”). W przypadku tych rurek rurka zewnętrzna pozostaje na miejscu przez cały czas, a rurkę wewnętrzną można wymienić, aby ją oczyścić i zapobiec gromadzeniu się śluzu. Niektóre osoby będą musiały również używać ssaka i/lub nebulizatora w ramach codziennej pielęgnacji. Twój zespół szpitalny pokaże ci, jak dbać o rurkę tracheostomijną.

Opaski na szyję są niezbędne dla osób z tracheostomią, ponieważ pomagają utrzymać rurkę na miejscu. Zazwyczaj zaleca się, aby w miarę możliwości zmieniać opaski na szyję codziennie. Twój zespół szpitalny doradzi Ci, jak i kiedy zmienić opaskę na szyję. Możesz potrzebować kogoś, kto ci w tym pomoże. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas zmiany opaski, aby mieć pewność, że rurka bezpiecznie pozostanie na swoim miejscu przez cały czas.

Udostępnij